На матуру без аутомобила 2022.

23.05.2022.године

Секција за безбедност саобраћаја наше школе организовала је предавање под слоганом ''На матуру без аутомобила''. Гост и предавач био је Славиша Савић, сарадник Агенције за безбедност саобраћаја и члан удружења параплегичара Мачванског округа. Пре предавања и демонстрације ''пијаних наочара'', присутним матурантима наше школе али и предтсавницима ученичких парламената средњих школа из Лесковца обратили су се директор школе Данко Данковић и предтсавник  Полицијске управе Лесковац.

Циљ предавања био је да се повећа свест ученика о значају безбедности у саобраћају, а нарочито у периоду матусрких вечери.

MBA 0   MBA 1

MBA_2.jpg MBA_3.jpg

Логика нелогичног

Поводом Дана науке 12. новембра 2019. године, у Техничкој школи "Раде Металац" одржана je радионица "Логика нелогичног" у организацији лесковачког Научног клуба Центра за стручно усавршавање у образовању и библиотечке секције наше школе.

01

Радионица је део истоименог пројекта који реализују Драган Голубовић, наставник физике и Душан Валчић, наставник математике. Радионици су присуствовали ученици свих разреда.

02

Обележен светски дан књига и ауторских права

“Говори да те видим, читај ми да те разумем. “

Поводом Светског дана књиге, који се у свету обележава сваке године 7. марта, а у Србији 24. априла, у просторијама библиотеке Техничке школе “Раде Металац” одржан је скуп активности на ову тему.

Активности су организовали библиотекари школе Татјана Динић, Ана Ђорђевић и Зорана Јовановић и ученици – чланови библиотеке. Ђаци четврте године су извели рецитал “Мостови” дела нашег нобеловца Иве Андрића. Део програма био је посвећен Нобеловој награди и њеним добитницима када је књижевност у питању, али су присутни могли да се упознају и Ниновом наградом која је нејпрестижнија у нашој земљи у области књижевности.

1

2

Прослава 45 година матуре

Матуранти који су 1974. године успешно завршили средњошколско образовање у ТШ „Раде Металац“, окупили су се поново на прослави 45 година матуре како би се присетили младости и пробудили најдивније успомене на школске дане. Да виде своје другове и професоре неки су допутовали из Русије, Црне Горе... Својим присуством годишњицу су увеличали и њихови професори: историје Михајло Стојановић и математике проф. др Благоје Стаменковић који нису крили да их за ову генерацију везују само лепе успомене.

Помоћник директора школе Братислав Јовић, поздрављајући присутне, казао је да је то генерација која је оставила траг у развоју школе и пожелео им да се још дуго окупљају на прославама матура. Неки од њих су након матуре напустили Лесковац, живе широм Србије, региона и света, а тек их је прослава матуре поново окупила у родном крају.

3

4

Саветовање о ученичким задругама

У организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС у нашој школи у среду 5. јуна одржано је саветовање о ученичким задругама. Саветовању су присуствовали директори основних школа и предшколских установа са територије Јабланичког и Пчињског округа.

Весна Недељковић, помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање званично је отворила скуп, при чему је истакла да кроз ангажовање у задругама ученици могу да унапреде рад својих школа.

-Ученичке задруге доносе вишеструку добит обједињавањем знања ученика из више области. Ученичка задруга као правно лице може да обавља производну, продајну и услужну делатност као и друштвено користан и хуманитарни рад кроз ваннаставне активности. Израда производа и пружање услуга за потребе школа, прикупљање секундарних сировина, пружање услуга трећим лицима делокруг је рада задруга, нагласила је Весна Недељковић.

3