На матуру без аутомобила

У организацији секције за безбедност саобраћаја наше школе, коју воде наставници Душан Станојевић, Жарко Антанасковић и Милош Гроздановић, а уз подршку Агенције за безбедност саобраћаја Србије, Управе саобраћајне полиције ПУ Лесковац и Медицинске школе у Лесковачком културном центру 15. маја одржана је трибина за све матуранте града „На матуру без аутомобила“. Трибина се спроводи у оквиру истоимене кампање Агенције за безбедност саобраћаја посвећене ученицима завршних разреда средњих школа, овогодишњи слоган је „Ти бираш шта ћеш да памтиш“.

Овом акцијом матуранти се подстичу да, због очекиване конзумације алкохола на матурској вечери, не користе аутомобил већ да се ослоне на помоћ пријатеља и родитеља.

Матурантима се, на трибини, обратила председница Савета родитеља Града Лесковца Наташа Коцић која је похвалила иницијативу школе организовањем овакве активности и скренула пажњу младима да схвате озбиљност последица вожње у алкохолисаном стању.

Matura bez automobila 2

Matura bez automobila 3

-Када говоримо о последицама саобраћајних незгода у којима учествују млади број погинулих је значајно смањен последњих година у односу на неки предходни период. На пример 1997. године у саобраћајним незгодама погинуло је 328 младих људи, прошле године 109 што је значајно мањи број, али још увак има доста простора да се и овај број смањи, рекао је начелник одељења за превенцију и едукацију Агенције за безбедност саобраћаја Србије Душко Пешић.

Matura bez automobila 1

Овом приликом стављен је акценат на последице вожње под дејством алкохола, али и на изузетно битне теме као што су ограничење брзине и правилна употреба сигурносног појаса и на задњим седиштима.

Матурантима је своју животну причу испричао параплегичар Славиша Савић коме је саобраћајна незгода тотално променила живот. Ученици Медицинске школе извели су показну вежбу – симулацију саобраћајне незгоде и пружање прве медицинске помоћи у сарадњи са Хитном службом лесковачког Дома здравља.

У организацији секције за безбедност саобраћаја наше школе, коју воде наставници Душан Станојевић, Зоран Антанасковић и Милош Гроздановић, а уз подршку Агенције за безбедност саобраћаја Србије, Управе саобраћајне полиције ПУ Лесковац и Медицинске школе у Лесковачком културном центру 15. маја одржана је трибина за све матуранте града „На матуру без аутомобила“. Трибина се спроводи у оквиру истоимене кампање Агенције за безбедност саобраћаја посвећене ученицима завршних разреда средњих школа, овогодишњи слоган је „Ти бираш шта ћеш да памтиш“.